Wuwejův zápisník

Naturalia aneb Tohle je umění?

28.03.2006 22:08, Wu | kultura | komentáře -

Vypravil jsem se na výstavu obrazů "Z českých luhů a hájů" (přehled českých krajinářů) a na obrazy Václava Radimského, asi nejznámějšího českého impresionisty. Víte, že žil asi 35 let ve Francii a osobně se znal s Monetem? Jeho dílo stojí za zhlédnutí. Obě výstavy pořádá Východočeská galerie a jako bonus je ve stejných prostorách cosi, nazvané Naturalia - Sbírky bez hranic (viz. přehled aktuálních výstav).

Cit.: "Výstava prezentuje různé pohledy současného umění na přírodu počínaje land artem, útěkem z galerijního prostoru do svobody otevřené krajiny, až po současnost, kdy nové skutečnosti, jako virtuální realita, genetické techniky a ekologické uvědomění, radikálně změnily naši percepci přírody."

Zoufalství.

Začíná to vycpaným zajícem, který má hlavu psa, srnčí kopýtka a ocas z tchoře. Asi. Následuje video s hodinovým záznamem průjezdu kanálem, diapozitivy se zpustlými místy v Amsterodamu nebo nahrávka kohosi, kdo v gumových rukavicích připoutává růže k dřevěné desce a kladivem jim rozbíjí hlavy. Pardon, květy. Nebo vrtá do kaktusů vrtačkou.

V druhé výstavní síni je to třeba video s jízdou na lodi, kde na třech televizích ubíhají vlny, na každé jinou rychlostí, doprovázené nesnesitelným žbluňkáním. Nic pro epileptiky a slabší nervy. O kousek vedle jsou na zdech nastříkané nápisy typu: "někdy když slyším ptáky, myslím si, že mi zvoní mobil".

Co to sakra je, proč si tolik "umělců" plete apel s uměním? Má definice umění jako něčeho, co ve mně vyvolá pocit krásy, je možná naivní, ale určitě funkční.

A Naturalia, ta tedy uměním není!

12345
1143576480000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online